Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Moje zbytečné pojištění domu - chování pojišťovny

11. 05. 2020 21:47:01
Když jsme začali stavět dům a brali jsme si hypotéku, podmínkou bylo pojištění domu. Rozumím tomu, když si chce banka "ochránit" svoji investici. Stejně tak si chci svoji investici, dům, chránit já. A pojišťovna se mnou vydrbala.

Mrzí mě, když moje zkušenost vrhá špatné světlo na všechny pojišťovny. Aktuálně vedu papírovou válku a zatím tahám za kratší konec provazu. Nechci to vzdát ze dvou důvodů.

1, peníze netisknu

2, pokud existuje smlouva, kterou dodržuji, očekávám to stejné od protistrany.

A nyní rovnýma nohama do problematiky. Pojišťovna UNIQA je společnost, která mi byla "doporučena" při sjednávání hypotéky. Nechal jsem veškeré parametry na doporučení hypoteční poradkyně. Každoročně platím pojistné a věřil jsem, že v případě pojistné události mi pojišťovna aspoň částečně pokryje moje náklady. Mám pojištěný dům a domácnost, protože to jsou velké investice, které chci mít zajištěny pro případ neštěstí. Pojištění šperků, zlata apod. mám jen v minimální výši, protože na zlatých cihlách rozhodně nespím.

Zkušenost s pojišťovnou Uniqa číslo 1

V obývacím pokoji mám větší okno, které svádí místní teenagery k tomu, aby vyzkoušeli pevnost. V roce 2014 se stalo, že mi nějaký "dobrák" uvedené okno rozbil. Protože se jedná o trojsklo většího formátu, škoda byla kolem 25.000 korun. Samozřejmě jsem vše nahlásil na policii a ta bohužel pachatele nezjistila. Musel jsem řešit firmu, která mi provede výměnu, lítat na výslechy a bylo kolem toho dost starostí. To zná asi každý, kdo si sám nezpůsobil škodu a přesto to musí řešit. Pojišťovna uznala škodu, z částky 25.000 odečetla spoluúčast a byl jsem rád, že se mi aspoň částečně vrátily peníze, které každý rok platím za pojištění.

Zkušenost s pojišťovnou Uniqa číslo 2

Krádeže se dějí a tak nám ukradli zahradní robotickou sekačku. Napsal jsem o tom blog 19.4. 2019. V krátkosti. Nahlásil jsem škodu na policii a také na pojišťovnu. Na vlastní triko jsem dohledal zloděje a sekačku si od něj za určitou částku odkoupil zpět. Zrušil jsem škodní událost a pojišťovna byla happy.

Zkušenost s pojišťovnou Uniqa číslo 3

Píše se rok 2020 a co čert nechtěl, okno se opět stalo terčem. Vzdálenost od plotu není zrovna malá a bylo hozeno více kamenů, které zasáhly okno z roku 2014 a také vedlejší okno. Dal jsem si opět kolečko policejních výslechů, papírování s pojišťovnou, přijel likvidátor pojišťovny Uniqa - zkrátka jsem měl o zábavu postaráno. Policie uzavřela škodu s výsledkem pachatel neznámý. Doložil jsem veškeré požadované podklady pojišťovně, zaplatil fakturu za výměnu dvou oken v částce cca 35.000 korun a čekal na proplacení. Z pojišťovny Uniqa mi přišel email, že škoda byla zpracována a dostanu 9.000 korun. Okamžitě jsem volal na infolinku, proklikal jsem se přes stiskněte 1, poté dvojku a zase dvojku, poslechl jsem si, že mohu vše vyřídit na www a dobral jsem se k operátorovi na lince. Ten samozřejmě 5 minut ověřoval moji totožnost, abychom se dostali k tomu, že to zapsal a předá dále. Volal jsem tam podruhé, psal mail a stále jsem se nedočkal žádné relevantní odpovědi. Volal jsem tedy pánovi, který byl u mě fotit škodu. Ten mi sdělil, že pouze externě fotí a zapisuje takové škody a ať se obrátím na pojišťovnu Uniqa. Tak jsem se nevzdával, telefonoval jsem a psal. Dnes mi přišla odpověď, že v roce 2014 jsem měl dům pojištěný jinak než v roce 2020.

Smlouvu jsem neměnil, platím pojistné, dům mám pojištěný na 4.000.000 a pojišťovna Uniqa se rozhodla vycházet z částky 10.000 korun. Od této částky odečetla 1.000 korun a na účet mi přišlo uvedených 9.000. Když jsem se dotazoval na lince, jinde se nelze dovolat, na postup jakým dospěli k částce 10.000, nebylo mi odpovězeno.

Když dva dělají totéž, není to totéž. Když mám dvě téměř totožné škody, není to totožné. Větší škoda se asi rovná výrazně menšímu plnění. Doufám jen, že nebudu mít škodu větší než třeba 50.000, to bych snad ještě musel pojišťovně Uniqa doplácet.

PS: co mě velmi pobavilo je věta v dopise, který mi dnes přišel.

"Mezi doloženými doklady k výše uvedené škodě bylo šetření Policie ČR, ze kterého vyplynulo, že předmětná budova je obývána".

Ano, postavil jsem si dům na hypotéku, mám ho pojištěn a bydlet budu vedle v maringotce, abych dostal proplacenou škodu ...

Autor: Pavel Kamas | pondělí 11.5.2020 21:47 | karma článku: 36.02 | přečteno: 2296x

Další články blogera

Pavel Kamas

Prokrastinace je jako masturbace

Citát v úvodu je můj oblíbený, jelikož splňuje to co většina citátů. V jedné větě popisuje realitu života. A tak jsem se svou prokrastinací strávil kus života a ještě mě jistě nějaká čeká. Přesto se snažím s ní bojovat. Jak?

1.6.2021 v 21:14 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 546 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Moskevský soud s Židovskou agenturou: Odloženo

Tento text navazuje na můj předchozí článek, který jsem publikoval na blogu iDNES 18. 8. 2022 („K článku J. Zieglera o exodu Židů z Ruska“), a přináší výsledek druhého moskevského soudního jednání s Židovskou agenturou.

19.8.2022 v 23:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Šik

Hele, jaká válka a copak Pepíček, podívejte se na Frantíka!

Válka na Ukrajině zahájená Ruskou federací spustila lavinu komentářů a diskuzí. V řadě z nich se vyskytuje dětský jev, který si dobře pamatujeme ze základní školy.

19.8.2022 v 18:00 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 278 | Diskuse

Marek Zeman

Sliby, chyby! Tím spíše vládní...

Premiér říká, že není čeho se bát. Stát nám pomůže. Ví, jak na to: pomoc při úhradě elektřiny, přídavky na bydlení, atd. V zimě nebude nedostatek plynu, protože EU má dohodu o jeho přerozdělení, uvažuje o "válečné dani".

19.8.2022 v 15:27 | Karma článku: 29.27 | Přečteno: 461 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Muži potřebují opustit svou vnitřní tvrdost

Přílišná vnitřní tvrdost muže ubíjí. Tvrdost totiž taky znamená zatvrdlost, zatuhnutí, zamrzlost. To už nezní tak sexy, co?

19.8.2022 v 13:51 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 139 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Bez udavačů

Důvěřovat státu se nevyplácí. Lidé jsou přesto nepoučitelní. A proto přicházejí o majetky, iluze i vlastní životy. Idealisté hned po každém převratu, rebelové průběžně kdykoli.

19.8.2022 v 13:30 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 344 | Diskuse
Počet článků 130 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1758

Začal jsem s nemovitostmi, financemi a přes to se dostal osobnímu rozvoji. Jsem lektor, protože mě to baví. Sám jsem si prošel údolím prokrastinace. 

web: kamaspavel.cz

Díky za podporu :-)

Najdete na iDNES.cz