Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čapek napsal RUR. Já napíši o RVR. Rozum Versus Rozmar

4. 09. 2017 13:04:14
Mám rád ekonomii, protože funguje. A ta praví "Spotřebitel jedná racionálně". Já jsem si myslel, že jsem se racionálně nechoval a mýlil jsem se. Rozmar je racionální. Je to smysl života.

Existuje mnoho pravd a názorů, proč jsme na tomto světě. Já jsem stále ještě nenašel ten, s kterým bych se ztotožnil. Ve zkratce řečeno je naše působení na tomto světě dáno třemi body. Narození, smrt a to mezi tím. Internet, televize, tisk i diskuse v hospodách jsou zahlceny tématy Severní Korea, uprchlíci, nezaměstnanost a nízké mzdy. Třeba Donald Trump je již součástí systému a tohle téma poněkud ochladlo. Tak dopadne i téma o Koreji nebo uprchlících. Tím chci říci, že pokud máme tři body našeho bytí, tak první jsme si nezvolili - narození a o posledním - smrti - většinou také nechceme rozhodnout sami. Racionální je tedy věnovat se času mezi těmito mezníky. A jestli neznám smysl života, tak je fajn tuto dobu vyplnit lépe než hůře.

Mnoho lidí má smysl života svoje děti, další schraňuje mamon a jiný se snaží pomáhat bližním. Ať patříme do kterékoli kategorie, naše cesta začala narozením a skončí smrtí, takže to asi hlavní důvod naší existence není. Mamon, děti ani dobrý pocit si s sebou neodneseme. Tak se upínáme k racionálnímu chování na tomto světě. Kupujeme levněji než draze, žijeme zdravěji než nezdravě a v práci raději rosteme vzhůru než padáme. Celé je to o tom, že kdysi někdo řekl, že více je lépe.

Jelikož mám rád onu ekonomii, tak jsem mnoho let žil ve stejném režimu. Jezdit levněji je lepší, mít vyšší příjem je lepší a spořit je lepší než utrácet. A zde - buď pochválena - mi otevřela oči EU. Lidé se chovají racionálně, protože jsou takto nastaveni, ale ne vždy. Někdy si dovolí chovat se neuváženě a proto přichází pomoc shůry - myšleno z Bruselu. Drahé telefonní tarify jsou zlo, vyšší spotřeba benzínu v autech je zlo a stejně tak spotřeba elektřiny u vysavačů. Nemluvě o žárovkách, které více topí než svítí. Přece všechny tyto věci spotřebovávají zdroje, které jsou vzácné a je třeba s nimi šetřit. Když planetu vydrancujeme, tak nezůstane nic pro další generace. A to je smyslem našeho života. Zakážeme chodit do lesů, aby tam mohly chodit naše děti. Uzavřeme katedrály, abychom nezničili architekturu a mohly ji obdivovat další generace. A můžeme pokračovat ve všech oblastech. Kdysi jsem cestou do Chorvatska navštívil národní park Krka a mohli jsme se tam vykoupat. Když jsem tam jel o mnoho let později, již to bylo zakázáno. Je třeba vše zachovat pro další generace.

Nemyslím si, že je třeba drancovat všechno kolem nás. Ale také si nemyslím, že uzavřít vše nenahraditelné, nečerpat neobnovitelné zdroje a zakázat vstupy do přírody jsou řešením. Co řekneme dalším generacím? "Tam je něco, říkají tomu národní park nebo katedrála, ale v životě jsem tam nebyl a nevím co to je. Hlavně tam nechoď, ať to nezničíš, ať to zůstane dalším generacím".

A stačilo tak málo, abych došel k tomuto tématu. Koupil jsem si auto. Úplně iracionální nápad. Máme doma dvě auta. Třetí auto, jsou vyhozené peníze za nákup, pojistky, opravy atd. A to nemluvě o tom, že ono třetí auto má větší spotřebu než zbývající dvě. A navrch, několikrát jsem se s tím autem jel projet jen tak pro radost. Utratil jsem peníze za benzín a amortizaci a nepřineslo mi to žádný užitek. Nejel jsem s tím do práce ani na nákup, nevezl jsem nikoho z blízkých k lékaři. Užíval jsem si cestu a dával větší pozor na provoz než obvykle. Přijel jsem domů a měl jsem radost. Byl jsem milejší na okolí a s větší chutí pracoval. A to bylo racionální. I když to v číslech bylo dražší než sedět doma nebo jet autem s nižší spotřebou. Ale bylo to něco mezi mým narozením a smrtí, co mi v tu chvíli přineslo užitek, smysl a radost. A v žádném případě jsem nechtěl plenit silnice, životní prostředí ani vzácné zdroje. Jen jsem přinesl sobě i okolí trochu radosti do života.

RvR - Rozum versus Rozmar

RvR - Racionalita versus Radost

Autor: Pavel Kamas | pondělí 4.9.2017 13:04 | karma článku: 10.86 | přečteno: 398x

Další články blogera

Pavel Kamas

Policie je jako voda a proto řidiči jezděte rychle!

Není to výzva k porušování dopravních předpisů. Je to pouze konstatování. Voda vždy teče cestou nejmenšího odporu. Policie si vzala příklad z vody a obce se inspirovaly policií. Tak hurá, pořádně sešlápnout plyn.

15.11.2017 v 19:34 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 822 | Diskuse

Pavel Kamas

100 x nic umořilo vola. A 100 x opakované se stává pravdou.

Společnost je v rozkladu, demokracie se rozpadá, Babiš je zlo a Zeman ještě větší. Valí se to na nás ze všech stran. A prochází to čím dál více mentální inflací. Jaký bude výsledek? Přijmeme to jako fakt. To opravdu chceme???

13.11.2017 v 12:02 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 1547 | Diskuse

Pavel Kamas

Zázraky z nebe

Když jsem před půl rokem napsal svůj první blog, byl jsem přesvědčen, že další bude "Proč si vážím lékařů". Lékaři nám často mohou pomoci, ale někdy je to nad možnosti medicíny. A zůstává pouze víra. Jako ve filmu Zázraky z nebe.

11.11.2017 v 2:16 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 241 | Diskuse

Pavel Kamas

Český národ má dobré srdce a nepotřebuje k tomu nutit.

Ve veřejném prostoru zabírá spoustu času výsledek voleb, sestavování vlády a budoucí prezidentské volby. Na to navazuje téma Topolánek na hrad a Dalík za katr. Mohlo by se zdát, že společnost je rozdělená. Opak je pravdou.

7.11.2017 v 23:34 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 1688 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 524 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 46.52 | Přečteno: 10108 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 995 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1658 | Diskuse

Martin Laštovica

Plošné výjimky zabijí EET

Elektronickou evidencí tržeb narovnáme trh a zamezíme obcházení daňové povinnosti. Jen tedy dáme malou výjimku těmhle, pak taky támhle těm. A sakra, tihle dokonce hrozí stávkou, tak ty radši také vypustíme...

14.11.2017 v 16:06 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 599 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 25.50 Průměrná čtenost 1566

Pracuji v obchodní branži a mám rád věci spojené s obchodem a komunikaci s lidmi. S přibývajícími léty rozumím "Carpe diem".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.