Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EU padne a USA vydrží. Aspoň prozatím

3. 08. 2017 0:09:16
Ať se podíváme do vzdálenější nebo bližší minulosti, každá společnost si prošla růstem, stabilizací a přes úpadek došla k zániku. Nyní je na řadě EU. Pro mě BOHUŽEL ten proces sama urychluje.

Římská říše, Egypt, Osmanská říše, Čínské císařství, vzestup hitlerovského Německa. U všech těchto dějinných milníků vidíme společné rysy. V době jejich vrcholu to působilo tak, že rozmach bude větší a větší, dokud nepohltí veškerá území ve svém sousedství.

Islámský stát, křižácké výpravy, posilování židovské komunity a další náboženské směry procházely historií se stejnými vzestupy a pády. Vypadalo to, že konkrétní víra nebo případně ideologie -ismus, se bude šířit nekontrolovaně až do úplného sjednocení lidstva pod jedinou ideologií nebo vírou. Nestalo se a nestane.

Odpovědí nám budiž ekonomie nebo psychologie / sociologie. Tyto obory, ač mohou působit vzdáleně ve své podstatě, jsou si velmi blízké. Zjednodušeně řečeno popisují fungování a vazby mezi ekonomickými subjekty nebo lidmi. A přestože po každém vrcholu přichází pád a po pádu vrchol, nechceme a neumíme se z toho ponaučit. A proto se cyklus bude opakovat stále dokola.

Pokud je začínající firma malá a je ve fázi růstu, má relativně neomezené pole působnosti. Má mnoho potencionálních zákazníků a mnoho oborů do kterých se může etablovat. S postupným růstem klesá pružnost společnosti, možnosti trhu se zmenšují, nároky rostou a ochota riskovat klesá, protože ztráta bolí více než u firmy, která zatím "nemá co ztratit". Přibývá názorových proudů a roste vnitřní konkurence. Stagnace, pokles a pád je nevyhnutelný. Je jen otázkou času, kdy uvolní místo pro novou firmu, ideologii nebo víru. Pokud se podíváme třeba na křesťanství staré 2.000 let, vypadá trvale. Před 2.000 lety byla katolická, evangelická nebo pravoslavná víra? I zde máme štěpení a nejednoznačnost.

A taková víra, ideologie nebo říše je EU. USA vznikly na jiných základech než EU. Přistěhovalci měli jednotnou ideologii. Nebyla v typu víry, snaze budovat říši nebo jednotnou firmu. USA vznikly na základech svobodné vůle. Každý jeden imigrant přijel s vírou v sebe. Byl truhlář nebo pekař a dělal co uměl. Přirozený vývoj. Různé pohledy na svět a různé víry. Pokud něco vzniklo na roztříštěných základech, je o to více stabilnější a svobodnější. Byl to dlouhý a přirozený vývoj. USA nevznikly na základě rozhodnutí byrokratického aparátu, ale naopak na základech miliónů jednotlivců. Když dva dělají totéž, není to totéž. Snaha okopírovat USA se nikdy v Evropě nemohla podařit. Bohužel. Uměle se přirozený vývoj budovat nedá. Rozšiřování EU není přirozeným procesem, který by vycházel z požadavků trhu. Kdyby si trh žádal zemědělské produkty nebo přímořskou rekreaci, tak se k EU přirozeně připojí Ukrajina nebo Bulharsko. Vstup nových zemí je ale postaven na rozhodnutí několika byrokratů, kteří hájí prioritně svoje zájmy. Ať jsou osobní - více zemí větší mzda pro byrokrata, národní - země, která je zaměřena stejně jako naše nám pomůže hájit naše zájmy, případně naopak, pomůže nám oslabit jiné názorové proudy nebo třeba ekonomické - nové trhy jako odbytiště pro výrobky.

V žádném případě nekritizuji právo takto jednat. Hledání spojenců a výhod nás provází každodenním životem. Vidíme názorovou pestrost v rámci jednotlivých zemí, je tedy logické, že roztříštěnost přímo úměrně narůstá s počtem zemí. V budoucnosti stoprocentně USA zažijí rozklad, rozpad a zánik s následným přerodem v jinou společnost, přestože jsou vystavěny a stále fungují na principu miliónů jednotlivců, kteří tvoří přirozený celek. EU je také složena z miliónů jednotlivců. Ale názory těchto jednotlivců se snaží budovat několik málo byrokratů. Ať zákazem žárovek, určením jak mají být zahnuty banány nebo jaký výkon může mít vysavač. Jsem rád, že patříme do EU. O to více mě mrzí, že rozklad přijde dříve než v USA. Ale třeba o to dříve vyrostou nové a zdravější základy.

Autor: Pavel Kamas | čtvrtek 3.8.2017 0:09 | karma článku: 26.57 | přečteno: 957x

Další články blogera

Pavel Kamas

Vím, jak zítra dopadnou volby

Právě skončila televizní debata na Nově. Babiš a Zaorálek si odmoderovali předvolební diskusi. Měli i časoměřiče Korantenga. A po tomto televizním zážitku už vím, proč vyhraje Andrej Babiš.

19.10.2017 v 21:54 | Karma článku: 21.72 | Přečteno: 1433 | Diskuse

Pavel Kamas

Jiří Ovčáček vs. Láďa Hruška

V nedávné době proběhl souboj Mayweather vs. McGregor. Tedy mezi boxerským šampionem a hvězdou smíšených bojových umění. Cíl? Jediný. Vydělat balík. Myslím, že v české kotlině bychom mohli udělat verbální souboj Láďa vs. Jirka.

17.10.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 841 | Diskuse

Pavel Kamas

Stáří není ostuda. Pokud není spojeno s úřadem prezidenta.

Václav Havel, Václav Klaus - naši porevoluční prezidenti. Gustáv Husák nebo Ludvík Svoboda, předrevoluční. A mají něco společného. Ať máme na ně názor jakýkoli, aspoň nějak se zhostili úřadu. Miloš Zeman má vlastní kategorii.

13.10.2017 v 18:37 | Karma článku: 38.78 | Přečteno: 3525 | Diskuse

Pavel Kamas

ČSSD se rozkročila a sama sebe kopla do rozkroku

Chtěli být jako tři mušketýři, ale dopadli jako bratři v triku. Sobotka, Zaorálek a Chovanec. Jak má volič vědět co ČSSD představuje za hodnoty, když každý tahá jinam? Voliči, nabídneme ti cokoli chceš.

9.10.2017 v 23:37 | Karma článku: 28.54 | Přečteno: 1382 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Lidovci na rozcestí - Kalousek narazí - President Desinformátor

Jedenkrát se vyspíme a bude jasné, kdo z politiků má sáhnout po pistoli, (pokud tak neučinil ihned po vyhlášení výsledků voleb) aby si proklál kulí hlavu.Věřme, že nepůjde, až na jedinou výjimku, že ANO, o hromadnou sebevraždu.

20.10.2017 v 10:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

David Vlk

Lidi, pojďte k urně

Nebudu Vás navádět koho volit , jen prosím volte hlavou. Účelem voleb není naštvat sousedy a manželku ani dostat něco zadarmo. Účelem je aby se tu dalo žít. Takže jak se mi včera zdáli ti šéfíci v poslední diskusi.

20.10.2017 v 10:05 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 81 | Diskuse

Lubor Adámek

TOP09 - Tradičně, neodpovědně, eurofanatická

Tato strana stále nepatří na pravou stranu obecně pojímaného politického spektra. Nebo Vám snad připadá multikulturní experimentování a eurosocialismus jako projev konzervatismu? Minarchismu nebo klasického liberalismu?

20.10.2017 v 9:48 | Karma článku: 16.71 | Přečteno: 213 | Diskuse

Nikola Štefan

Reinkarnace Vaška na Jardu ve volbách 2017

Babiš by bez STB skončil v kotelně, napsal investigativní sběrač informací, známý novinář na internetu. Z dějin ČR víme, že z ní vyšel novinář, ministr zahraničí Dienstbier! Včasné a mile zavádějící pátrání pro nerozhodné voliče!

20.10.2017 v 9:26 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 195 | Diskuse

Petr Koláček

Piráti – Babiš pro mládež ?

Mluvil jsem s hromadou mladých lidí, kteří půjdou a asi budou volit piráty. Vždycky jsem se jich ptal, co v jejich programu je natolik zaujalo?

20.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 23.85 Průměrná čtenost 1329

Pracuji v obchodní branži a mám rád věci spojené s obchodem a komunikaci s lidmi. S přibývajícími léty rozumím "Carpe diem".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.