Věřil jsem a stejně skončil v Pekle

17. 07. 2017 19:08:39
Myslím si, že víra je v životě důležitá. A protože jsem věřil, tak jsem skončil v Pekle. V Pekle Čertovina a byl to pro mě zážitek. Pokud chcete během prázdnin na výlet, mohu jen doporučit.

Nevím jestli existuje nebe, ale o peklu to vím jistě. Je nedaleko Hlinska a jestli hřešit znamená skončit v takovém pekle, tak se kněží pořádně nadřou. Nedovedu si představit tu motivaci u mše, jak farář řekne svým věřícím. Když budete hodní a sekat latinu, tak se tam nepodíváte. Jako když na Úřadu práce řekne pracovnice některým uchazečům. Dávky máte X tisíc a jste doma. Když budete chodit 8 hodin do práce, dojíždět a makat, budete mít o pár korun více.

Jak se mi podařilo zabloudit do končin na východě Čech? Pár dní zpět, během moji jízdy autem jsem slyšel o novém představení La Putyka. A zde bylo moje první zastavení víry. V minulosti jsem opakovaně věřil, že se na La Putyku zajedu podívat. Pro ty, kteří neznají tento útvar - nedokáži to jinak nazvat - je to něco mezi cirkusem a divadlem. Moc jsem sám nevěděl, co od toho očekávat, nicméně jsem objednal lístky a naplánovali jsme si výlet s prohlídkou Prahy. Lístky byly, termín i cesta domluvené a já opět věřil, že se mi představení bude líbit. Ač to byl závěr našeho jeden a půl dne trvajícího výletu, během představení jsem si dával pozor na ústa. Myslel jsem si, že mě již nic nepřekvapí, ale jak jsem se mýlil. Na ústa jsem si dával pozor, abych "necivěl s hubou dokořán". Během vystoupení La Putyky jsem si opakovaně říkal, jakou víru musí aktéři mít. Dělat něco takového a věřit, že hodiny, dny a roky jejich dřiny přinesou své ovoce v podobě nadšeného publika. Ovace ve stoje nebyly jen tradičním poděkováním, ale vyjádřením obdivu nad tím co jsme viděli. Pro mě neuvěřitelné. Obdivuji lidi s pílí, zápalem a vírou. Vírou v cokoli.To byl sobotní večer. Ale tomu něco předcházelo.

Sobota dopoledne. Loučíme se s provozním malého penzionu u Hlinska...

V pátek večer po příjezdu jsme se zastavili u jeho Fiatu 500, který parkoval před vchodem. Hezký tuning, černá barva. "Je to elektromobil. Má dojezd 200 km a zrychlení z nuly na sto za šest vteřin. Chcete se svézt?" Chvíli jsem se zamyslel, jestli provozní hovoří s námi, ale nikdo jiný tam nebyl. Otázka padla na úrodnou půdu. "Tady máte klíče, startuje se to jako normální auto a je to automat". Než jsem se nadál, měl jsem v ruce klíče a už jsme se ženou proháněli sami dva Fiata 500e od majitele. Viděl nás asi 5 minut a věřil, že mu to auto nerozstřelíme v první zatáčce. Opět ta víra. Jsou tady fajn lidé, pomyslel jsem si.Potom jsme unaveni padli do peřin. Na druhý den ráno nám stejný chlapík sdělil, že jsme večer již nedali řeč, tak nám ukázal wellness, který vybudoval v suterénu. Tento týpek věří, že lidé to ocení, napadlo mě. Byla sobota dopoledne a my se rozloučili s majitelem malého penzionu u Hlinska.

Následovala návštěva Pohádkové vesničky nedaleko, kde bylo jasné, kolik práce, nápadů, energie a financí zde někdo zanechal s vírou v to, že si toho lidé budou vážit a bude i návratnost investice.

Poslouchal jsem rádio, kde jsem slyšel informaci o představení La Putyka. Blížil se víkend a já byl pracovně na východě Čech. Kolegyně mi popsala, že v restauraci Peklo, kde jsem již jednou byl, je i program pod zemí. Z Ostravy do Prahy na La Putyku vede cesta přes východní Čechy. Co si udělat zastávku v pekle, napadlo mě...

Je pátek odpoledne, čili začátek naší cesty. Návštěva Pekla, posléze jízda Fiatem, ranní prohlídka wellness a večer po toulkách Prahou představení La Putyka. Původně bylo v plánu přespat přímo v Pekle, ale náš plán se změnil a proto jsme se domluvili na prohlídku s programem a večeří.

Přestože jsem Peklo - restauraci již dříve navštívil, opět jsem byl u vytržení. Pokud nemáte doma tiskárnu na peníze, vybudovat něco takového, kromě financí, potřebuje obrovskou víru. Hlinsko, při vší úctě, není středobodem vesmíru a na zelené louce vystavět restauraci Peklo, s nejmenšími detaily a s obrovským nápadem a určitě zápalem pro věc, zkrátka potřebuje víru. Jestli věříme ve vyšší moc, věříme, že na naši dovolené bude slunce nebo v něco jiného, není důležité. Víra je to, co nás žene kupředu. V dobrém. Sestoupili jsme do podzemí, kde byla prohlídka s programem. Místní čertice a čerti byli plní energie, přestože ten den měli za sebou již mnoho takových prohlídek. Postupovali jsme hlouběji do Pekla a obrovské prostory, nápaditost programu i interiéru s metry dolů stoupaly vzhůru. Hodinová prohlídka byla originální a vtipná. Narážky byly trefné, nikoli vulgární a cit pro to jak si udělat legraci z dospělých a přitom v čertovských kostýmech nevystrašit děti byl přesně dávkován. Byli jsme poslední skupinou ten den. Čertovská banda se samotným knížetem pekel se přesunula do prostor restaurace a zde pokračovali v programu pro několik hostů nad talířem s večeří.

Možná jsme jen měli štěstí na lidi, ať již v Pekle, penzionu, řidiče taxíku v Praze nebo na představení, které zkrátka ten den aktérům sedlo. Ale já si myslím, že v tom měla prsty víra. Věřil jsem, že výlet bude stát za to. Věř a víra Tvá ti to splní...

Autor: Pavel Kamas | pondělí 17.7.2017 19:08 | karma článku: 11.30 | přečteno: 468x

Další články blogera

Pavel Kamas

Tak nám ukradli sekačku, paní Müllerová

Není to katastrofa, ale nepotěší to. Naštěstí se vždy snažím vzít si ponaučení pro příště z každé zkušenosti. Možná byste na to šli jinou cestou, ale tahle je moje a věřím, že mi v budoucnu přinese užitek. Jaká je? Pojďme na to.

19.4.2019 v 7:51 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 316 | Diskuse

Pavel Kamas

100 miliónů euro je pro mě symbol

Slavnou katedrálu Notre-Dame v Paříži zasáhl požár. O tom musí vědět snad každý, vzhledem k mediální masáži. Asi to byla nešťastná náhoda, ale požár nerozlišuje mezi neštěstím a úmyslem. Jako když žháři zapálili kostel v Gutech.

16.4.2019 v 9:33 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 595 | Diskuse

Pavel Kamas

Automobilové nesmysly

Dnešní moderní auta mají v sobě mnoho vymožeností, zlepšení a užitečných věcí. Tak je nám to alespoň prezentováno. Já si myslím, že jsou to často nesmysly, které mají jednoho společného jmenovatele. A tím je úředník.

13.4.2019 v 17:47 | Karma článku: 33.32 | Přečteno: 1214 | Diskuse

Pavel Kamas

Ostravo, Ostravo, černá hvězdo nad hlavou

... to je text písně Jarka Nohavicy. A já se těším, až Ostravu navštívíte. Sice to již není ocelové srdce republiky, přesto zde závan historie můžete pocítit. A podívat se na třetí největší město v Česku. Zde je pár zajímavostí.

6.4.2019 v 11:44 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 765 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Nuda v Rusku

Město Samara bylo po tydnu konečně zase mistem, kde sem se dostal zpatky do „civilizace“. Městske civilizace. Město Samara se do roku 1935 jmenovalo Samara.

25.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 42.35 | Přečteno: 4179 | Diskuse

Tomáš Flaška

Alpský cyklookruh po starých železnicích a nádherných údolích

Letos bohužel všichni mí vrstevníci odpadli. Tak jsme jel se svým synem a jeho vrstevníky. Nevím jestli se oni trápili s gerontem, nebo já vlastně šéfoval mateřské školce.

25.6.2019 v 10:07 | Karma článku: 16.52 | Přečteno: 309 | Diskuse

Tomáš Turek

8 nejlépe hodnocených kempů na Lago di Garda

Mojí nejoblíbenější letní destinací je italské Lago di Garda se spaním v kempu. Byl jsem na Gardě v několika kempech a většina z nich byla super. Procházel jsem srovnávače, abych našel ten správný na letošní sezonu.

24.6.2019 v 15:20 | Karma článku: 9.24 | Přečteno: 441 | Diskuse

Radek Mikulka

Našli jsme vodopád snů?!

Náš třetí týden na Bali jsme pokračovali v prozkoumávání krás severní části ostrova. Našli jsme nás vodopád snů a večer jsme přijali milé pozvání na hodinu lidového zpěvu a tance.

24.6.2019 v 11:32 | Karma článku: 3.66 | Přečteno: 127 | Diskuse

Ladislav Větvička

Rusko vypada jinak, než nam ho popisuju v medyjach

Trolejbus ze stalingradskeho letišťa mě odvezl do centra přimo k soše děcek tančicich okolo krokodyla. Znate to. Každy, kdo viděl zaběry Stalingrada z podzima roku 1942, ma v podvědomi tuto sochu, za keru hoři

24.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 44.97 | Přečteno: 5581 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1760

Zajímají vás finance, investování, bydlení a cestování? Navštivte moje stránky www.bohatytata.cz nebo mě sledujte na facebooku Bohatý táta

 

Díky za podporu :-)

Najdete na iDNES.cz