Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budu volit politickou stranu nebo D.J. Boba

20. 04. 2017 11:34:49
Na začátek 2 upřesnění. Jestli jsou řádky níže o podzimních volbách, odpovídám ano. Kdo je D.J. Bobo vám řeknu. A jestli Bobo bude kandidovat v Česku to nevím, ale nepředpokládám to. Přesto určitou spojitost vidím.

Jsem aktivní volič. Od mé plnoletosti, která se zkřížila s událostmi 90. let chodím k volbám. Moje preference se mění jak pro politické strany, tak jsem využil volby hlavy státu a jsem za to rád. Nikomu nevnucuji běž volit Frantu nebo Karla, ale zkrátka jsem ten typ, který řekne běž volit. Nadávat můžeš i poté, co tam ten lístek hodíš.

D.J. Bobo. Předpokládám, že ho většina lidí zná, ale předpokládal jsem, že 20 let po revoluci bude politické uskupení vypadat jinak, předpokládal jsem, že rok neudělám přestupek v autě - viz. "Pane řidiči, Vaše doklady prosím" - a tak místo předpokladů krátká sonda do historie. DJ Bobo je švýcarský DJ, zpěvák, tanečník, hudebník. Aspoň stručně dle Wikipedie. Jeho kariéra odstartovala na počátku 90. let - zde první souvislost s našimi porevolučními léty. V devadesátých letech byla populární tzv. Eurodance music. Pokud možno hezká blondýna, k ní rapující černoch a taneční rytmus. Úspěch zajištěn. DJ Bobo sice není černoch, ale blondýny byly a popová hudba také. V roce 1994 jsem si koupil CD za 500 Kč, které obsahovalo mnoho jiných v té době populárních skupin a zpěváků a jeden song od DJ Boba. Mám ho dodnes. Bylo to cca čtvrtina mého platu. Nejsem si jistý, zda bych byl dnes ochoten dát čtvrtinu svého platu za kompletní diskografii Beatles. Časy se mění.

Uběhla jedna generace našich životů a byl jsem přesvědčen, že "devadesátky" jsou vzdálenou minulostí. Než se začaly prosazovat oldies a návrat skupin z devadesátých let i u nás. Nebudu zde vyjmenovávat skupiny, ale myslím, že každý z mé generace zažil diskotéky či firemní večírky s touto hudbou a rozhýbal své tělo v rytmu, ač se jinak tvářil, že neví kdo je Michal David nebo že popík je pod jeho úroveň.

Podzimní volby se nám blíží. Sdělovací prostředky na nás hrnou dělení na pravici a levici, populisty a konzervativce, rychlokvašky a tradiční strany. Jedni se chlubí tím, že jsou zde dlouho a mají historii, druzí, že jsou čerstvá a nová generace. Jak jsem se již zmínil, chodím k volbám a moje názory před urnou nejsou postaveny na politické straně, ale na konkrétních lidech v té či oné straně. A jak tato dvě témata souvisí? Neponoukám nikoho koupit si CD DJ Boba, dnes spíše stáhnout mp3, ani aby šel volit pravici, levici, střed nebo tzv. populisty. Jen jsem zjistil, že DJ Bobo je aktivní. Má v plánu několik koncertů po Německu a Švýcarsku. V Berlíně 60.000 lidí, vyprodáno. Kolín nad Rýnem, 20.000 vyprodáno. Volební lístky přijdou do schránky. Zdarma. Volební místnost nám otevřou v blízkosti našeho bydliště. Všude kolem nás nám sdělí, koho máme volit a jak správně vhodit lístek do urny. Vše zdarma a k tomu nějaký volební gulášek či květina. Zdarma. Lístek na DJ Boba cca 70 euro, jářku 2000 korun českých. A do schránky přijít mohou, ale ne zdarma, nýbrž po zaplacení skoro 10% průměrné mzdy. Proč lidé zaplatí nemalé peníze za koncert hitmakera devadesátých let a návštěvnost je tak vysoká, jakou si přeje mnoho stran u voleb? Odpověď je jednoduchá. Nedostane příspěvky za návštěvníka na koncertě. Ani příspěvek na provoz svého turné. Ani dotaci na zaměstnance, zajišťující provoz. Musí si na to vydělat. A k tomu vede jediná cesta. Něco lidem nabídnout a to poté splnit. Není to jen nostalgie, kdy lidé přijdou po 20 letech a zjistí, že to není jako dříve. Kupodivu má turné skoro každý rok či dva. A na to, vytáhnout z kapsy 100 euro, slib nestačí.

Kdyby zde byla politická strana DJ Bobo či jí podobná, zvažoval bych dát jí hlas. Pokud by mi na začátku řekla, co chce udělat, mě by to oslovilo a následně to dodržela. Na koncertě vás nezajímá, zda zaměstnanci, zvukaři a osvětlovači daného hudebníka mají nízký plat nebo jsou nemocní. Dostali jste slíbenou zábavu a za ni jste dali svůj hlas ve formě zakoupení vstupenky. A jestli je DJ Bobo v koalici s jiným hudebníkem a ten chce zpívat jinak a jindy, není náš problém. Nepotřebuji před volbami slyšet slib, kolik budeme mít zvýšenou mzdu, jak vše bude zadarmo a nízké daně. K tomu bezpečnost a let na Mars pro každého - kdo bude chtít samozřejmě. Slibem nezarmoutíš. Mě osobně jako voliči by stačilo, kdyby politické strany řekly stručně a jasně své vize a cíle. A ty potom dodržely. A na to není potřeba charisma vůdce, historie strany z první republiky ani pochvala z EU. Na to stačí trochu lidské a politické slušnosti. Ať levé, pravé nebo proevropské. Každý si může zvolit zda DJ Bobo nebo Beatles.

Autor: Pavel Kamas | čtvrtek 20.4.2017 11:34 | karma článku: 15.15 | přečteno: 409x

Další články blogera

Pavel Kamas

Policie je jako voda a proto řidiči jezděte rychle!

Není to výzva k porušování dopravních předpisů. Je to pouze konstatování. Voda vždy teče cestou nejmenšího odporu. Policie si vzala příklad z vody a obce se inspirovaly policií. Tak hurá, pořádně sešlápnout plyn.

15.11.2017 v 19:34 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 822 | Diskuse

Pavel Kamas

100 x nic umořilo vola. A 100 x opakované se stává pravdou.

Společnost je v rozkladu, demokracie se rozpadá, Babiš je zlo a Zeman ještě větší. Valí se to na nás ze všech stran. A prochází to čím dál více mentální inflací. Jaký bude výsledek? Přijmeme to jako fakt. To opravdu chceme???

13.11.2017 v 12:02 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 1547 | Diskuse

Pavel Kamas

Zázraky z nebe

Když jsem před půl rokem napsal svůj první blog, byl jsem přesvědčen, že další bude "Proč si vážím lékařů". Lékaři nám často mohou pomoci, ale někdy je to nad možnosti medicíny. A zůstává pouze víra. Jako ve filmu Zázraky z nebe.

11.11.2017 v 2:16 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 241 | Diskuse

Pavel Kamas

Český národ má dobré srdce a nepotřebuje k tomu nutit.

Ve veřejném prostoru zabírá spoustu času výsledek voleb, sestavování vlády a budoucí prezidentské volby. Na to navazuje téma Topolánek na hrad a Dalík za katr. Mohlo by se zdát, že společnost je rozdělená. Opak je pravdou.

7.11.2017 v 23:34 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 1688 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Polistopadové výdobytky bereme už jako samozřejmost, společnost se emanciovala

Nebylo od věci, že právě ve sváteční den vyrazili do ulic a na veřejná prostranství průzkumníci veřejného mínění z politické sféry.

17.11.2017 v 20:05 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 147 | Diskuse

Ivo Rottenberg

17. listopad roku 1989

Byl to den jako každý jiný. A přece na něj hledíme jinak, stal se z něj svátek. Tedy jak pro koho. Ten v roce 1989 by byl opět jedním z obyčejných, na který by se vzpomínalo jen pohledem na události v roce 1939.

17.11.2017 v 17:45 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 285 |

Josef Prouza

Listopad 1989 na vlastní oči – byl jsem, kde jste nebyli, viděl neviděné, zažil netušené

Byl jsem v ty zlomové dny tam, kam se leckdo nedostal. Den po dni. V Národním divadle při vyhlášení stávky, při zakládání OF v Činoherním klubu, denně na FAMU,DAMU, na demonstracích. A hlavně v rozhlase. To se vám tehdy děly věci!

17.11.2017 v 17:33 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 844 | Diskuse

Andrej Poleščuk

Takhle opravdu ne, milá EU!

Blog je reakci na článek POLITICO, který vyšel před necelým týdnem. Popisuje se v něm snaha EP o zahájení agitace v pro prospěch pro-EU tábora za peníze daňových poplatníků. Domnívám se, že to ale není správný cesta.

17.11.2017 v 17:27 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Stanislav Blaha

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

17.11.2017 v 13:03 | Karma článku: 22.50 | Přečteno: 810 | Diskuse
Počet článků 55 Celková karma 25.50 Průměrná čtenost 1566

Pracuji v obchodní branži a mám rád věci spojené s obchodem a komunikaci s lidmi. S přibývajícími léty rozumím "Carpe diem".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.