Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EU padne a USA vydrží. Aspoň prozatím

3. 08. 2017 0:09:16
Ať se podíváme do vzdálenější nebo bližší minulosti, každá společnost si prošla růstem, stabilizací a přes úpadek došla k zániku. Nyní je na řadě EU. Pro mě BOHUŽEL ten proces sama urychluje.

Římská říše, Egypt, Osmanská říše, Čínské císařství, vzestup hitlerovského Německa. U všech těchto dějinných milníků vidíme společné rysy. V době jejich vrcholu to působilo tak, že rozmach bude větší a větší, dokud nepohltí veškerá území ve svém sousedství.

Islámský stát, křižácké výpravy, posilování židovské komunity a další náboženské směry procházely historií se stejnými vzestupy a pády. Vypadalo to, že konkrétní víra nebo případně ideologie -ismus, se bude šířit nekontrolovaně až do úplného sjednocení lidstva pod jedinou ideologií nebo vírou. Nestalo se a nestane.

Odpovědí nám budiž ekonomie nebo psychologie / sociologie. Tyto obory, ač mohou působit vzdáleně ve své podstatě, jsou si velmi blízké. Zjednodušeně řečeno popisují fungování a vazby mezi ekonomickými subjekty nebo lidmi. A přestože po každém vrcholu přichází pád a po pádu vrchol, nechceme a neumíme se z toho ponaučit. A proto se cyklus bude opakovat stále dokola.

Pokud je začínající firma malá a je ve fázi růstu, má relativně neomezené pole působnosti. Má mnoho potencionálních zákazníků a mnoho oborů do kterých se může etablovat. S postupným růstem klesá pružnost společnosti, možnosti trhu se zmenšují, nároky rostou a ochota riskovat klesá, protože ztráta bolí více než u firmy, která zatím "nemá co ztratit". Přibývá názorových proudů a roste vnitřní konkurence. Stagnace, pokles a pád je nevyhnutelný. Je jen otázkou času, kdy uvolní místo pro novou firmu, ideologii nebo víru. Pokud se podíváme třeba na křesťanství staré 2.000 let, vypadá trvale. Před 2.000 lety byla katolická, evangelická nebo pravoslavná víra? I zde máme štěpení a nejednoznačnost.

A taková víra, ideologie nebo říše je EU. USA vznikly na jiných základech než EU. Přistěhovalci měli jednotnou ideologii. Nebyla v typu víry, snaze budovat říši nebo jednotnou firmu. USA vznikly na základech svobodné vůle. Každý jeden imigrant přijel s vírou v sebe. Byl truhlář nebo pekař a dělal co uměl. Přirozený vývoj. Různé pohledy na svět a různé víry. Pokud něco vzniklo na roztříštěných základech, je o to více stabilnější a svobodnější. Byl to dlouhý a přirozený vývoj. USA nevznikly na základě rozhodnutí byrokratického aparátu, ale naopak na základech miliónů jednotlivců. Když dva dělají totéž, není to totéž. Snaha okopírovat USA se nikdy v Evropě nemohla podařit. Bohužel. Uměle se přirozený vývoj budovat nedá. Rozšiřování EU není přirozeným procesem, který by vycházel z požadavků trhu. Kdyby si trh žádal zemědělské produkty nebo přímořskou rekreaci, tak se k EU přirozeně připojí Ukrajina nebo Bulharsko. Vstup nových zemí je ale postaven na rozhodnutí několika byrokratů, kteří hájí prioritně svoje zájmy. Ať jsou osobní - více zemí větší mzda pro byrokrata, národní - země, která je zaměřena stejně jako naše nám pomůže hájit naše zájmy, případně naopak, pomůže nám oslabit jiné názorové proudy nebo třeba ekonomické - nové trhy jako odbytiště pro výrobky.

V žádném případě nekritizuji právo takto jednat. Hledání spojenců a výhod nás provází každodenním životem. Vidíme názorovou pestrost v rámci jednotlivých zemí, je tedy logické, že roztříštěnost přímo úměrně narůstá s počtem zemí. V budoucnosti stoprocentně USA zažijí rozklad, rozpad a zánik s následným přerodem v jinou společnost, přestože jsou vystavěny a stále fungují na principu miliónů jednotlivců, kteří tvoří přirozený celek. EU je také složena z miliónů jednotlivců. Ale názory těchto jednotlivců se snaží budovat několik málo byrokratů. Ať zákazem žárovek, určením jak mají být zahnuty banány nebo jaký výkon může mít vysavač. Jsem rád, že patříme do EU. O to více mě mrzí, že rozklad přijde dříve než v USA. Ale třeba o to dříve vyrostou nové a zdravější základy.

Autor: Pavel Kamas | čtvrtek 3.8.2017 0:09 | karma článku: 26.20 | přečteno: 937x

Další články blogera

Pavel Kamas

Myjme si ruce, jezděme na elektřinu a buďme korektní

Název blogu obsahuje 3 odlišná témata, která jsou podle mého názoru spojena tenkou červenou nití. Všechna tři témata jsou jako pečivo v igelitu, které je čisté, hygienické, chráněné. A NUDNÉ.

8.8.2017 v 22:53 | Karma článku: 35.88 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Pavel Kamas

Mám se špatně, ale už jsem našel viníka. Já za to nemohu

Našel jsem dva viníky mého nešťastného života. Zaprvé nikdo mi nepředžvýkává co si mám myslet a zadruhé zaměstnavatel si myslí, že za výplatu se má odvést i nějaký výkon. Takže prosím o nápravu těchto dvou křivd.

1.8.2017 v 18:44 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 725 | Diskuse

Pavel Kamas

Komu se nelení, tomu Matěj zelení

Blíží se volby a strany projevují svoji kreativitu. Dnes třeba Zelení. Snad po volbách nápaditost stranických sekretariátů zase poleví.

27.7.2017 v 17:15 | Karma článku: 32.02 | Přečteno: 2451 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Odpovědnost poslanců

Poslanci se zbavují své zodpovědnosti. Povinností poslanců je dbát nad spravedlností pro každého občana.

17.8.2017 v 13:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Důchodci si příští vánoce přilepší, pojišťovny budou z doplatků na léky vracet víc

Objektivnímu, nestrannému a nezávislému pozorovateli musí být smutno z počínání osmaosmdesáti procent nevděčné veřejnosti, která chce sociální demokracii dát ve volbách s bídou 12 procent hlasů.

17.8.2017 v 9:56 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 383 | Diskuse

Beata Krusic

Pražané si stěžují na vzdychání žen.......

Dnes mě pobavila zmíňka o stížnostech některých občanů Prahy, kteří se nehodlají smířit s hlasitějšími projevy svých sousedů během jejich sexuálních radovánek.

17.8.2017 v 9:03 | Karma článku: 20.87 | Přečteno: 1689 | Diskuse

David Veselý

Kategorický imperativ Andreje Babiše navždy... doufejme v koncích

A je to tady. „Všichni kradnú!“A nejvyšší, óóóóóó božstvo osvícené, zřejmě také. Stahují mračna nad Andrejem Velikým? Pojďme se rozumně dohodnout, vyjádřeme mu plnou podporu, kterou, takto do jeho rukou vloženou, zajisté nezklame.

17.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 26.74 | Přečteno: 843 | Diskuse

Jan Broul

Sever proti Jihu - rok 2017

Nechtěl jsem v létě příliš komentovat politiku, avšak když jsem viděl hysterii, která teď zuří v Americe, nedalo mi to...

17.8.2017 v 8:38 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 975 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 23.01 Průměrná čtenost 1173

Pracuji v obchodní branži a mám rád věci spojené s obchodem a komunikaci s lidmi. S přibývajícími léty rozumím "Carpe diem".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.