Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budou volby, dostaneš přidáno

18. 07. 2017 20:09:37
Zase jsem dnes v rádiu zaslechl, kolik dostanou odcházející poslanci financí na cestu do běžného života. A také, kolik bude přidáno starostům a hejtmanům, případně úředníkům. Proč si myslím, že to souvisí s volbami?

Končící poslanci, kteří již nebudou dále ve sněmovně po volbách, dostanou na cestu do života odchodné. Argument je jednoduchý. Musí si najít práci. Nejednou jsem přemýšlel nad tím, kterak zedník či horník apod. je rád, když dostane na cestu aspoň mzdu, která mu náleží za odpracované období. V lepším případě předchozí měsíc, v horším případě dlužnou částku za několik měsíců, když je firma třeba v krachu. Nebo zkrátka majitel z jakéhokoli důvodu neposlal zaměstnanci výplatu. V tu chvíli se objevují moudra typu, měl si snad spořit, když nemá finance ani na měsíční náklady, je to jeho chyba. Na straně jedné by měl mít každý snahu postarat se o nějakou finanční rezervu, na straně druhé to dlužníky neomlouvá, pokud nedodrželi svoje závazky vůči zaměstnancům. Ale to politici moc neřeší. Je to přece soukromá firma a její zaměstnanci. Bohužel si tito nemohou odhlasovat, jaké dostanou odchodné, pokud se dobrovolně nebo nedobrovolně stanou nezaměstnanými. A to poslanci a senátoři dostanou odchodné, i když hned následující den nastoupí do zaměstnání.

Jenomže poslanci, senátoři, hejtmani a starostové jsou šikovnější než běžní zaměstnanci. Zaprvé je zde argument, že vykonávali práci pro dobro občanů. Jako kdyby uvedený horník, který 40 let pod zemí dýchá uhelný prach, měl svoje zaměstnání coby výběrovou rekreaci a kutal uhlí jen pro sebe a moc ho to bavilo. Jako kdyby prospěch pro společnost byl nulový a nečinil tak pro dobro ostatních. A zadruhé jsou tito volení zástupci lidu šikovnější, jak jsem již uvedl. Neznám moc horníků, řidičů autobusu nebo dělníků u pásu, kteří by po osmi nebo dvanácti hodinové směně zvládli ještě další tři či čtyři další směny v jednom dni. U zástupců lidu je tomu jinak, jelikož jsou šikovnější. Mají svůj např. poslanecký mandát. K tomu zastupitelstvo obce nebo kraje, nějaká dozorčí rada a navrch civilní zaměstnání. Zkrátka makají 65 hodin denně.

A co úředníci? Nejsem expertem na zákon o státní službě, přesto chápu potřebu zajistit chod úřadů i při změnách ve vedení státu, krajů a obcí. Je lepší, pokud dobře pracující úředník je na svém místě i když se politická garnitura mění. V soukromém sektoru je to jiné. Zde majitel nebo vedoucí zaměstnanec rozhoduje o svém týmu. Soukromník si nemůže odhlasovat navýšení obratu nebo mezd pro zaměstnance a o tuto částku navýšit dluh státního rozpočtu. Politici mohou. A tak přidají sobě a aby to nebylo nefér, přidají i ostatním voleným zástupcům či úředníkům.

Nezávidím jim slíbené navýšení mezd či platů (je mezitím rozdíl, ale podle mého názoru je důležité co dostávají zaměstnanci na účet a ne jak se to nazývá). Jen si říkám, jak bude odlišen lepší úředník od toho méně zdatného? Asi nebude. A ani to není cílem. Důležitější je, že se blíží volby. A před volbami uslyšíme: My jsme vám zvýšili plat. A je vás mnoho úředníků = mnoho voličů. A pokud nás zvolíte, zase vám před volbami zvýšíme plat. A když na to nebude, zvýšíme dluh. A je to vyřešeno.

A proč jsem se dostal k tomuto tématu? V naší obci vychází noviny, které vydává radnice. Člověk se dozví, co je nového v našem obvodu, kdo měl narozeniny a kde se udělal kus chodníku nebo na jakém pobytu byly místní děti. Je to fajn, nějak nás to pomyslně spojuje. Je to takové sousedské. V posledním vydání vyšel článek o tom, jak se občané mají starat o svůj trávník a aspoň 2 x ročně jej posekat. V případě kontroly a nedodržení této povinnosti, bude zahájeno s občanem řízení. Trávník sekám x krát ročně, protože je to v mém zájmu a nepotřebuji na to žádnou hrozbu správním řízením. Nicméně mě tento článek popíchl k napsání dotazu na uvedenou úřednici. Můj pozemek sousedí s pozemkem obce, který není ani 2 x ročně posekán. Zapleveluje můj pozemek. Zahájí radnice správní řízení sama se sebou? A dostanu odpověď od úřednice, autorky článku? Nevím. Na odpověď má předpokládám 30 dnů a tato doba ještě neuplynula. Na straně druhé předpokládám, že dostane navýšen plat jako ostatní státní zaměstnanci. A když budou volby, dostane přidáno. Na rozdíl od horníků. Firma krachuje, měli si šetřit. A voličů horníků je méně než úředníků.

Autor: Pavel Kamas | úterý 18.7.2017 20:09 | karma článku: 34.47 | přečteno: 1695x

Další články blogera

Pavel Kamas

Myjme si ruce, jezděme na elektřinu a buďme korektní

Název blogu obsahuje 3 odlišná témata, která jsou podle mého názoru spojena tenkou červenou nití. Všechna tři témata jsou jako pečivo v igelitu, které je čisté, hygienické, chráněné. A NUDNÉ.

8.8.2017 v 22:53 | Karma článku: 35.88 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Pavel Kamas

EU padne a USA vydrží. Aspoň prozatím

Ať se podíváme do vzdálenější nebo bližší minulosti, každá společnost si prošla růstem, stabilizací a přes úpadek došla k zániku. Nyní je na řadě EU. Pro mě BOHUŽEL ten proces sama urychluje.

3.8.2017 v 0:09 | Karma článku: 26.20 | Přečteno: 937 | Diskuse

Pavel Kamas

Mám se špatně, ale už jsem našel viníka. Já za to nemohu

Našel jsem dva viníky mého nešťastného života. Zaprvé nikdo mi nepředžvýkává co si mám myslet a zadruhé zaměstnavatel si myslí, že za výplatu se má odvést i nějaký výkon. Takže prosím o nápravu těchto dvou křivd.

1.8.2017 v 18:44 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 725 | Diskuse

Pavel Kamas

Komu se nelení, tomu Matěj zelení

Blíží se volby a strany projevují svoji kreativitu. Dnes třeba Zelení. Snad po volbách nápaditost stranických sekretariátů zase poleví.

27.7.2017 v 17:15 | Karma článku: 32.02 | Přečteno: 2451 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Odpovědnost poslanců

Poslanci se zbavují své zodpovědnosti. Povinností poslanců je dbát nad spravedlností pro každého občana.

17.8.2017 v 13:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Důchodci si příští vánoce přilepší, pojišťovny budou z doplatků na léky vracet víc

Objektivnímu, nestrannému a nezávislému pozorovateli musí být smutno z počínání osmaosmdesáti procent nevděčné veřejnosti, která chce sociální demokracii dát ve volbách s bídou 12 procent hlasů.

17.8.2017 v 9:56 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 383 | Diskuse

Beata Krusic

Pražané si stěžují na vzdychání žen.......

Dnes mě pobavila zmíňka o stížnostech některých občanů Prahy, kteří se nehodlají smířit s hlasitějšími projevy svých sousedů během jejich sexuálních radovánek.

17.8.2017 v 9:03 | Karma článku: 20.87 | Přečteno: 1689 | Diskuse

David Veselý

Kategorický imperativ Andreje Babiše navždy... doufejme v koncích

A je to tady. „Všichni kradnú!“A nejvyšší, óóóóóó božstvo osvícené, zřejmě také. Stahují mračna nad Andrejem Velikým? Pojďme se rozumně dohodnout, vyjádřeme mu plnou podporu, kterou, takto do jeho rukou vloženou, zajisté nezklame.

17.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 843 | Diskuse

Jan Broul

Sever proti Jihu - rok 2017

Nechtěl jsem v létě příliš komentovat politiku, avšak když jsem viděl hysterii, která teď zuří v Americe, nedalo mi to...

17.8.2017 v 8:38 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 975 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 23.01 Průměrná čtenost 1173

Pracuji v obchodní branži a mám rád věci spojené s obchodem a komunikaci s lidmi. S přibývajícími léty rozumím "Carpe diem".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.